Dezinfekce pitné a užitkové vody
Spolehlivé odstranění bakterií
- Vysoká účinnost odstranění bakterií
- Nemění složení a vlastnosti vody
- Bezobslužné a bez chemikálií
- Nenáročné na prostor a instalaci
- Neohrožuje citlivá zařízení ani kvalitu výrobků
- Pitná voda, bazény, procesní, užitkové i odpadní vody
Použití
Dezinfekce vody UV zářením je proces zabraňující nárůstu patogenních mikroorganismů, které mohou způsobit různé nemoci. Jeho cílem je hygienicky nezávadná voda, která ani při dlouhodobém pravidelném užívání nemá vliv na zdraví člověka. Jde o moderní a ekologický způsob dezinfekce vody bez chemikálií, splňující veškeré legislativní požadavky.
Při použití UV záření nevznikají ve vodě žádné chemické sloučeniny a nemění se její parametry. Je tedy ideální metodou dezinfekce tam, kde by použití prostředků na bázi chloru mohlo poškodit zařízení (reverzní osmózy a podobně) nebo výrobky a produkty (potravinářství apod.)
UV lampy jsou ideální jako dodatečná dezinfekce pro užitkovou vodu případně i pro vody odpadní.
Funkce
Přístroj sestává z nerezového válce s nátrubky pro připojení do potrubního systému a napájecího zdroje. Uvnitř válce je vložena utěsněná trubice z křemenného skla osazená UV zářivkou. Samotná dezinfekce pak probíhá při průtoku vody lampou, kdy je protékající proud osvětlován – zářením dochází k poškození genetické informace bakterií a virů, a také k jejich rozpadu.
Vzhledem k tomu, že kvalita dezinfekce pomocí UV lampy závisí na čistotě vtékající vody, pro zajištění optimální funkčnosti zařízení se předřazuje filtr mechanických nečistot a zákalu. Celý proces je pouze fyzikální, bez nutnosti použití jakýchkoli chemikálií.
Germicidní (choroboplodné zárodky ničící) účinky lampy bohužel nejsou trvalé, upravená voda je určena k okamžité spotřebě, jinak je zde riziko opětovného nárůstu bakterií (pro vodu zadržovanou ve vodojemech a zásobnících je tedy vhodnější použít dezinfekci chemickou – systémy AquaDos nebo OXCL). Životnost zářivky je cca 8000 provozních hodin.
Zapojení
UV lampa se pomocí standardních nátrubků připojuje přímo do potrubí. Po kontrole těsnosti spojů se napájecí adaptér lampy připojí do elektrické sítě (230 V) a zařízení je okamžitě v provozu. Dále už je nutná jen občasná vizuální kontrola předfiltru a případná výměna zanesené filtrační vložky. Jestliže dojde k neobvyklému snížení účinnosti lampy, je třeba také zkontrolovat, zda křemíková trubice není pokryta minerálním či organickým povlakem a případně tento nános odstranit.
Lampy jsou charakterizované maximálním průtokem, který je nutné nepřekračovat, aby byla zajištěna potřebná dezinfekční účinnost. Pokud je průtok vyšší, než kapacita jednotlivé lampy, tak se naprosto běžně instalují sestavy několika UV lamp zapojených paralelně (vedle sebe).
Pitná voda
Chov ryb
Hotely
Farmacie
Bazény a koupaliště
Zemědělství
Potravinářství
Dezinfekce vzduchu
Výroba sněhu
Akvária
Odpadní voda
Námořní průmysl
Časté dotazy
UV lampy se hodí při úpravě pitné vody, při úpravě vody pro bazény, na úpravu procesní, užitkové i odpadní vody. UV záření má široké uplatnění.
Hlavní výhoda je, že se jedná o bezchemickou úpravu vody a nijak se tedy nemění složení vody. Voda upravená UV zářením má stejnou chuť i barvu jako před tím.
Ano, jakmile UV lampu vypnete, dezinfekce okamžitě přestává. Oproti tomu chemikálie mohou ve vodě antibakteriálně působit ještě dlouho po jejich vypuštění.