Legionella zabila dalších sedm lidí
Legionella pneumophila si na své konto může připsat dalších sedm obětí. K úmrtím, která značně znepokojila Světovou zdravotnickou organizaci, došlo v Portugalsku, kde se touto bakterií nakazilo již přes 300 lidí. K největšímu počtu nákaz došlo v Lisabonu.
Z šetření vyplývá, že by nákaza mohla pocházet z mrazících věží v továrně na hnojiva ve městě Vila Franca de Xira, ležící přibližně 30km od portugalské metropole. Přesný původ kontaminace se ale stále vyšetřuje.
Legionella je bakterie známá již z osmdesátých let minulého století, kdy se jí nakazilo několik desítek lidí ve Filadelfii. Došlo i k řadě úmrtí.
Při infekci organismu touto bakterií propuká tzv. Legionářská nemoc. Ta zprvu vypadá jak zápal plic, ale postupně postihuje i další orgány.
Legionella ve sprše
Vhodné prostředí pro legionellu je horká voda s teplotou mezi 30 – 40°C. K infekci dochází při požití infikované vody nebo při vdechnutí miniaturních kapek, které Legionellu obsahují.
Před touto bakterií se můžeme chránit prevencí. Legionářská nemoc zpravidla propuká jen u jedinců s oslabenou imunitou. Cvičit, zdravě jíst a jelikož k nákaze dochází skrz plíce – nekouřit.
Legislativa pro pitnou vodu
Limity Legionell v pitné vodě se v ČR řídí vyhláška č. 252/2004 Sb. kterou se stanoví hygienické požadavky na pitnou a teplou vodu a četnost a rozsah kontroly pitné vody.
Eliminace Legionell v pitné vodě
Eliminace Legionell v pitné vodě se provádí buď opakovanýn ohřevem vody v celém potrubním systému daného zařízení na 70 – 80 stupňů Celsia nebo chemickou dezinfekcí, která vykazuje vyšší účinnost. Jelikož může být ohřev vody na takovou teplotu (např. v nemocnici) problematický, používá se obvykle nějaké zařízení na dávkování chemikálií.
Obvyklým oxidačním činidlem je např. chlordioxid (ClO2). Dezinfekce vody chlordioxidem je účinnější než např. při použití chlóru. Zařízení vyrábějící a dávkující chlordioxid do vody se nazává generátor chlordioxidu.
Obchodní manažer