Limity pro pitnou vodu: 6,5 až 9,5
- Nejsou
- Nízké pH: koroze, uvolňování kovů z potrubí do vody
- Vysoké pH: vznik sraženin, tvorba vodního kamene
Úprava pH vody
O úpravě pH vody
Srážková (dešťová) voda je přirozeně mírně kyselá. Ještě nedávno, když se příliš neřešily emise do atmosféry, se tato vlastnost znečištěním ovzduší ještě prohloubila a vyskytovaly se tzv. kyselé deště. Dále může za kyselostí vody stát rozpuštěný oxid uhličitý pocházející z geologického podloží (u minerálních vod). Rozpouštění minerálů naopak způsobuje vyšší zásaditost vody.
Kyselá voda má výrazně zesílený korozivní účinek. Narušuje nejen kovy, ale také beton a jiné stavební materiály. Těžké kovy, které by se jinak rozpouštěly jen špatně, se v kyselé vodě rozpouští snáze a vyskytují se v ní ve své toxičtější podobě. Hodnota pH kyselých vod je nižší, než rozsah povolený pro pitnou vodu. Zvýšení pH lze dosáhnout dávkování různých chemikálií (hydroxid sodný, hydroxid vápenatý, uhličitan sodný – soda apod.) Další možností je filtrace vody přes snadno rozpustný minerální materiál.
Zásadité vody působí naopak inkrustačně. Vytváří nánosy vodního kamene, zanášejí potrubí a zařízení. Obzvlášť, když je v takové vodě přítomný vápník. Hodnota pH zásaditých vod je vyšší, než rozsah povolený pro pitnou vodu. Snížení lze dosáhnout dávkováním roztoků kyselin (chlorovodíková, sírová).
Časté dotazy
Zvýšení i snížení pH vody provádíme dávkováním chemikáliií do vody. Jde o kyseliny chlorovodíkové a sírové. Ke zvyšování pH louhy a hydroxidy.