Limity pro pitnou vodu nejsou zatím legislativně stanoveny
- Bez chuti, bez zápachu
- Větší částice mohou být viditelné okem
- Problematika mikroplastů zatím byla zkoumána pouze krátce. Prozatímní závěry neukazují vážné riziko pro lidské zdraví. Stále se však jedná o cizorodé látky, které nám v pitné vodě mohou vadit.
Odstranění mikroplastů z vody
O mikroplastech ve vodě
Mikroplasty jsou nově objevenou složkou vody. Nejsou zatím přesně definované, stejně jako nejsou definované analytické metody, kterými by se měl jejich obsah stanovovat. Obecně řečeno, jedná se o drobné částečky plastu. Může jít například o obroušené kousky plastových předmětů nebo o vlákna uvolněná z plastových tkanin.
Dají se rozdělit do kategorií podle velikosti. To je užitečné zejména pro jejich odstraňování. Čím menší částice plastu chceme z vody odstraňovat, tím jemnější filtrační materiál musíme použít. Větší částice odstraní obvyklé pískové nebo tkaninové filtry, stejným mechanismem, jakým z vody odstraňují zákal.
K odstranění mikroplastů, které skrz pískové filtry projdou, je třeba použít membránové filtry. Na úpravu pitné vody se běžně používá reverzní osmóza, jejíž membrány jsou tak jemné, že odstraní z vody i rozpuštěné minerály, což je většinou nežádoucí. Pro odstranění mikroplastů je tedy vhodnější ultrafiltrace.
Časté dotazy
Mikroplasty jsou stanoveny jako plastové částečky menší než 5 mm. Byly nalezeny mikroplasty i o velikosti 1 µm. Mikroplasty vznikají přímou výrobou jako součásti různých výrobku, např. kosmetiky. Druhotně vznikají rozpadem větších kusů plastů.
Mezi nejobvyklejší mikroplasty patří polyvinylchlorid (PVC), polyethylen (PE), polypropylen (PP) a polyethylenteraflatát (PET).1
Mikroplasty z vody odstraňujeme jemnou filtrací, v některých případech i reverzní osmózou, která z vody odstraní i ty nejmenší kousky plastu.