Železo a mangan

Jaké problémy přináší železo a mangan ve vodě?

29.4.2013

Železo (Wiki) je nejrozšířenejší přechodný kovový prvek a druhý nejčastěji se vyskytující kov vůbec. Železo se vyskytuje na zemi, ve vesmíru a je součástí lidského organismu. Železo je samo o sobě pro člověka neškodné. Ale i tak se musí ionty železa z pitné vody odstraňovat. A to proto, že smyslové vlastnosti vody (ty, které vnímáme smysly) působí negativně. Ovlivňují její chuť, vůni i barvu, která mívá červenější nádech.

Přehnaně železitá voda by se neměla používat ani jako voda užitková. Sloučeniny železa se totiž usazují v trubkách, kotlích, vanách, dřezech, bojlerech… a způsobují korozi zařízení. Koroze pak velmi zkracuje životnost daného zařízení.

Mezní hodnoty železa ve vodě jsou:

  • pitná a balená voda: 200 μg/l
  • pramenitá a kojenecká voda: 300 μg/l
  • studniční: až až 500 μg/l

Problémy železa

Železo, které je ve vodě rozpuštěno jako železnaté ionty, nevidíme. Začneme si ho všímat až po styku ze vzduchem, kdy začne reagovat a vzniká nerozpustný a povlaky tvořící hydroxid železitý.

I poměrně malé koncentrace železa mohou způsobit potíže jako např. zvýšený počet kolonií bakterií, které způsobují nepříjemný zápach vody. Taková voda se nedoporučuje ani pro užitkové účely.

Vysoký obsah železa se projevuje rezavými a načervenalými povlaky. Často dochází k zanášení armatur a jejich nutné výměně.

Železo působí potíže nejčastěji tomu, kdo používá jako zdroj pitné vody vlastní vrt či studnu.

Mangan

Tam kde je železo, často se vyskytuje i mangan. Do vody se dostane stejně jako železo, tedy z hornin, které jsou obsaženy v půdě, kterou voda protéká. Typický projev manganu ve vodě jsou mastné skrvrny na povrchu, černá voda nebo černé usazeniny.

Mezní hodnoty manganu ve vodě jsou:

  • 50 μg/l
  • u studniční vody maximálně 200 μg/l

Projevy železa a manganu ve vodě

Rezavá voda, rez ve vodě, červená voda, načervenalá voda, červený povlak, načervenalý povlak, železitá chuť,

Odstranění železa a manganu

Ačkoliv samotné sloučeniny Fe a Mn nejsou pro zdraví člověka a živočichů škodlivé, odstranění železa a manganu je při úpravě vody podstatným krokem, protože jinak hrozí riziko hygienických a technologických závad.

Pavel Hofreiter

Váš odborník na vodu

+420 222 703 933

Pavel
Potřebujete upravit vodu?
Jsem tu pro Vás!

Železo a mangan ve vodě (PDF)
Na této stránce: jak se zbavit železité vody.

Komentáře jsou uzavřeny.

Úprava vody pro průmysl i domácnosti
Kam dále:
Děčín
Tvrdost vody Děčín

Děčín je město, které má nejnižší nadmořskou výšku s celé ČR. Je situováno při soutoku Labe, Ploučnice a Jílovského potoka....

Zavřít