Bakterie Legionella ve vodě

Legionella

Limity pro pitnou vodu: 100 KTJ/100ml, pro zdravotnická zařízení 0 KTJ/100ml

Jak se projevuje
  • Neprojevuje se zápachem
  • Při požití kontaminované vody není změněna chuť
Jaká jsou rizika
  • Propuknutí potenciálně smrtelné Legionářské nemoci (legionelóza)
  • Onemocnění lehčí verzí legionelózy – Pontiacká horečka

Jak legionellu z vody odstraňujeme

  • Používáme nejúčinnější metodu dezinfekce oxidem chloričitým, který vyrábíme vlastními generátory

+420 224 811 900

Vodu upravujeme od roku 1999

Legionella je běžně rozšířená bakterie. Může se vyskytovat prakticky ve všech vodách v neškodném množství. Při teplotách 32-42°C se však začíná intenzivně množit.

Legionella není škodlivá při vypití (a jelikož teplá voda není určená k pití, běžně by to ani nemělo hrozit), ale při vniknutí do plic způsobuje onemocnění legionelózu. Ke vdechnutí legionelly dochází nejčastěji při sprchování. Ohrožené jsou obzvláště osoby se sníženou imunitou, staří nebo nemocní lidé. Proto je ve zdravotních zařízeních limit zpřísněn. Legionelóza se projevuje jako běžné onemocnění dýchacích cest způsobené nákazou bakterie legionella ve vodě. Je tedy špatně identifikovatelná a pokud není nasazená správná léčba, může dojít i k úmrtí nakaženého (ročně je v ČR smrtelných případů několik desítek).

Existuje několik způsobů obrany před legionellou. Menší bojlery v domácnostech se automaticky jednou za čas přehřejí na teplotu, která legionellu zahubí. U větších distribučních systémů je takové řešení neekonomické, nebezpečné a často také neúčinné (nelze dosáhnout dostatečného zahřátí celého systému). Proto se používá chemická dezinfekce. S dostupných prostředků je nejúčinnější oxid chloričitý. Ten totiž, na rozdíl od ostatních, dokáže rozrušit biofilmy, ve kterých se legionella ukrývá a množí.

Naše produkty řešící tento problém

 

Ke stažení: Legionella ve vodě (PDF)

Úprava vody pro průmysl i domácnosti