Kombinace chemické a elektrolytické úpravy teplé vody byla perfektní volbou pro zabránění tvorby úsad
Je dobře známým faktem, že tvrdá voda po zahřátí vylučuje sloučeniny vápníku a hořčíku, které pak zanáší teplosměnné plochy výměníků, potrubí i připojená zařízení napájená teplou vodou.
Standardním průmyslově zavedeným řešením tohoto problému je změkčení vody na katexových iontoměničích, jež z vody odstraní sloučeniny vápníku a hořčíku. Existují však aplikace, ve kterých není možné iontovou výměnu použít z různých technologických důvodů anebo je to jednoduše pro daný provoz ekonomicky nevýhodné.
Právě taková situace nastala v průmyslovém závodě našeho klienta, který se potýkal s problémem časté tvorby vodního kamene ve velmi rozsáhlých rozvodech teplé vody.
Okruh využíval přívodu pitné vody se střední hodnotou tvrdosti, což způsobovalo zanášení všech částí systému vodním kamenem poté, co došlo k ohřevu vody.
Následně bylo v častých intervalech nutné provádět chemické čištění výměníku i potrubí a ve zvýšené frekvenci docházelo i k výměně armatur i potrubí. Tím vznikaly vysoké finanční náklady a narušen byl i výrobní proces v důsledku častějších odstávek.
V roce 2020 jsme pro tento případ navrhli nové technologické řešení a ve výměníkové stanici nainstalovali naši elektrolytickou úpravnu teplé vody KEUV.
Ta se s velkým úspěchem používá na snižování tvrdosti a koncentrace kovů ve vodě pomocí elektrolýzy v kombinaci s mechanickou filtrací na výměníkových stanicích po celé České republice i v dalších okolních zemích.
V pilotním projektu byla tato technologie ještě zkombinována s dávkováním chemického činidla Brenntamer PSI. Jedná se o spolehlivý antiskalant na bázi křemičitanů a fosforečnanů, který je navíc schválen pro styk s pitnou vodou.
Díky této kombinaci chemické úpravy pomocí antiskalantu Brenntamer PSI a elektrolytické úpravy pomocí stanice KEUV byl zcela eliminován problém tvorby úsad v celém systému teplé vody a výrazně se tak snížily náklady na provoz výměníkové stanice, které se před instalací technologie firmy EuroClean pohybovaly na hranici únosnosti.
Po 14 a půl měsíci nepřetržitého provozu, který byl doprovázen pravidelnými servisními kontrolami techniky firmy EuroClean, došlo ke kamerovému průzkumu stavu vnitřního potrubí teplé vody.
Bylo shledáno, že nedošlo ke vzniku žádných nánosů a potrubí je zcela průchodné, jak je patrné z fotodokumentace. Díky tomu mohl být tento pilotní projekt prohlášen za stoprocentně úspěšný a použití obdobné kombinace technologií je plánováno i u dalších zákazníků napříč různými typy průmyslových provozů.
Obchodní manažer