Limit pro pitnou vodu: 5 ZF (formazinových jednotek)
- Viditelné zakalení vody
- Nečistoty na hladině nebo usazené na dně
- Může být tvořen škodlivými látkami
- Poskytuje úkryt pro bakterie
- Znečišťuje produkty, poškozuje zařízení, ucpává potrubí
Odstranění zákalu z vody
O zákalu vody
Zákal je označení nerozpuštěných látek unášených vodou. Může jít o látky anorganické (rez, písek, prach) nebo organické (jíly, zbytky rostlin, přemnožené organismy – řasy, sinice). Mléčně bílé zakalení vody způsobují obvykle rozpuštěné plyny (nejčastěji kyslík), které z vody rychle vyprchají a nepředstavují problém.
Samotný zákal se při zpomalení proudění vody usazuje na dně. Vznikají vrstvy, které se mohou nárazově zvířit a vyplavit s vodou (typická situace po odstávce vody). Zákal může pocházet přímo ze zdroje vody, nebo může pocházet z korodujícího materiálu potrubí, nebo může vznikat během dopravy vody chemickými procesy (srážení).
K jeho odstranění se používají mechanické filtry. Ty mohou mít podobu filtračních vložek (tkanina nebo jiná forma vláknitého materiálu), filtračního lože (písek, aktivní uhlí či jiné zrnité materiály), nebo síta či mříže (plastové, kovové; děrované nebo štěrbinové). Zákal se zachytí na povrchu těchto filtrů zatímco voda protéká dále. Filtrační vložky je potřeba po čase vyměnit. Ostatní filtry lze takzvaně vyprat a použít znovu. Většina takových filtrů nabízí možnost automatického praní.
Časté dotazy
Zákal vody způsobují látky ve vodě rozpuštěné. Může jít o nepřeberné množství nečistot – písek, jíl, bahno, řasy, sinice ale i koroze uvolněná z potrubí.
V první řadě je vhodné zjistit původ kalu. Jako sekundární opatření, často již jediné, je filtrace mechanickými filtry. Železitý zákal z potrubí můžeme odstranit i elektrokoagulací.