Druhy balených vod
Není voda jako voda. Balenou vodu můžeme rozdělit na vodu pramenitou, minerální, kojeneckou a pitnou. Každou z ních definují kvalitativní rozdíly. Kojenecká, pramenitá a minerální pochází z čistých podzemních zdrojů, kdežto balená pitná voda může naopak pocházet teoreticky i z vodovodu.Ideální voda ke každodenní konzumaci je voda kojenecká, pramenitá, případně slabě mineralizovaná minerálka.
Co by měly obsahovat etikety vod pramenitých, kojeneckých a přírodních minerálních vod.
Etikety těchto druhů vod musí obsahovat lokalitu, ze které pochází, název zdroje a údaj o složení.
Dále na etiketě musí být pokyny pro spotřebitele a prodejce. Například, že láhev má být uchována v chladu apod.
Rozdělení balených vod
Balené vody rozdělujeme na tyto druhy:
Přírodní minerální voda
Dříve byla za tento druh vody označována voda s obsahem minerální látek alespoň 1000ml/litr. Dnes se minerální vodou může nazývat téměř jakkákoliv podzemní voda, která je čistá, stabilní a má její zdroj je dostatečně zabezpečený. Již nezáleží na obsahu minerálních látek.
V balených vodách se udrží některé bakterie rodu Pseudomonas >>.
Zdroj této vody musí být schálen Českým inspektorátem lázní a pro jeho úpravu se nesmí použít žádný způsob, který by změnil charakter jejího složení. Povolené je ale např. odželeznení nebo sycení oxidem uhličitým. Veškeré změny musí být zapsány na obale.
Pro každodenní pití je vhodná voda slabě mineralizovaná (mineální látky do 500 mg/l). Vody s rozmezím obsahu minerálních látek 500 – 1500mg/l by se měly kombinovat i s jinými nápoji. Více mineralizované vody jsou vhodné jen k vyjímečnému pití.
Pramenitá voda
Říkalo se ji stolní voda. Její původ nalezneme v chráněných podzemních zdrojích, které ale nejsou tak přísně sledovány. Schvaluje je jen vodoporávní řád. Min. látky do 1000mg/l.
Pramenitou vodu je možné upravovat zbavením síry nebo redukcí železa. Nesmí se ale přidávat žádné látky kromě oxidu uhličitého.
Kojenecká voda
Kojenecká voda je nepřísněji posuzovaná voda. Dusičnany max. 10mg/l, u pramenitých 25. Obsah sodíku je maximálně 20mg/l, u pramenité 100. Minerální látky ne více než 500mg/l.
Kojenecká voda smí být upravena pouze UV zářením. Jiná úprava měnící složení je zakázána. Kojenecká voda je tedy jediná voda, která má zaručený obsah původního složení.
Kojeneckou vodu můžou pít jak kojenci, tak i dospělí.
Pitná voda
Pitná voda je zcela běžná voda vyráběná ve vodárnách a stáčená i z veřejného vodovodu. Pitná voda může procházet úpravami a může být obohacována o minerální látky.
Vyčerpávající článek dTestu pojednávající o kvalitě balených vod versus vody z vodovodu.
Já piju jen vodu z vodovodu, ale je to zajímavé.
Voda z vodovodu není většinou špatná. V některých oblastech může být tvrdší.
Dobrý den, neví někdo kolik minerálů obsahuje Mattonka?
Podle zdroje z netu je matonka určena pro tuzemský trh zředěná půl na půl pitnou vodou.
Dobrý den, tuhle informaci nemáme, ale kdo ví 🙂
dobrý den, obsah minerálů v Mattoni je 767 mg/l
Já osobně raději piji z domácího automatu na vodu. ( Který mám vlastně i v práci ) Přijde mi to takové praktičtější a chutná to jako Magnesia bez bublinek 🙂
Rozhodně doporučuji.
Mám obavy z plastových lahví – v létě na ně pere slunko,jsou teplé,musí se tam zákonitě vyskytovat mikroorganizmy -škodlivé lidem,hlavně dětem, myslím si,že i ta kojenecká voda v létě není čistá. Děkuji.
Skladování balených vod se řídí pravidly podobně jako skladování jakýchkoliv jiných potravin. Pokud se neskladují v patřičných podmínkách, vede to ke snížení trvanlivosti a potenciálně i ke „zkažení“, tj. přemnožení mikroorganismů.
U balených vod není až takový problém sluneční záření (to naopak vodu do jisté míry dezinfikuje), ale teplo. Ať už se lahve zahřejí na slunci nebo ve tmě, podporuje to růst mikroorganismů.
Nicméně kojenecká voda tímto není až tak ohrožená. Nejvíce se to týká vod slazených, protože obsahují cukr: potravu pro mikroorganismy. Čistá voda cukr neobsahuje a mikroorganismy nemají co jíst a tedy se ani nemnoží.