Praha

Kvalita vody v Praze

2.11.2014

Kvalita pitné vody dodávané do vodovodní sítě se již několikrát stala předmětem řešení. Pít vodu z kohoutku či si kupovat balenou? 

Fakt je ten, že dodávaná pitná vody v Praze vyhovuje evropským standardům po stránce fyzikální, chemické, mikrobiologické i biologické. Jinak to ani není možné, jelikož předpisy stanovující požadavky na pitnou vody není možné nedodržovat. ( vyhláška č. 252/2004 Sb. )

Pro Prahu je voda přiváděna ze dvou zdrojů. Jedná se o úpravny vody Káraný (25%) a Želivka (75%). Jako záložní slouží Podolská vodárna.

voda

Pitná voda samozřejmě prochází (v souladu s vyhláškou výše) pravidelnými kontrolami. Kvalita vody v Praze je tak zajištěna.

Výsledná kvalita vody a problémy vody

Výsledná kvalita vody v hlavním městě však může být nepříznivě ovlivněna různými faktory. Než doma otevřete kohoutek, voda urazí dlouho trasu často starším či neudržovaným potrubím a může dojít k nějakému druhu kontaminace. Častý je zákal vody či nepříjemná pachuť až zápach.

V případě tzv. mrtvých koutů vodovodního potrubí často dochází k přemnožení bakterií typu Legionella, které se pak musí likvidovat dodatečnou dezinfekcí (např. chlordioxid) , případně alespoň periodickým přehříváním potrubí.

Co se týká tvrdosti vody, tak ta je v Praze převážně měkká. Viz tvrdost vody v Praze >>.

Kvalitu vodu pro Prahu Pražské vodovody a kanalizace, a.s. a aktuální data můžete najít na webu www.pvk.cz zde.

 

Pavel Hofreiter

Váš odborník na vodu

+420 222 703 933

Pavel
Potřebujete upravit vodu?
Jsem tu pro Vás!

Přidat komentář

Úprava vody pro průmysl i domácnosti
Kam dále:
Tvrdost vody v Praze
Tvrdost vody v Praze

Tvrdost vody v Praze jistě bude zajímavý údaj pro případné změkčování. Pitná voda v Praze je zpravidla měkká až středně...

Zavřít