Mikroplasty, co to je a jak se jich zbavit

11.9.2017

Ročně lidstvo vyprodukuje 300 milionů tun plastů. Z běžného užívání plastových výrobků a z odpadních plastů se do životního prostředí uvolňují různě velké plastové částice. Tvarem se může jednat o zrnka, štěpiny, nebo vlákna. Podle rozměru se dělí na makroplasty větší než 25 mm, mezoplasty velké 5-25 mm, mikroplasty velké 0,02-5 mm (20-5000 µm) a nanoplasty menší než 20 µm.
Podle nejnovějších zjištění se mikroplasty vyskytují nejen v oceánech, ale také ve vodních zdrojích na pevnině a mohou být přítomné i ve veřejně distribuované pitné vodě.

Mikroplasty

Mikroplasty

Plasty jsou chemicky netečné. Proto v přírodě přetrvávají velmi dlouho, doba potřebná na rozklad se pohybuje od 50 do 500 či více let. Plasty nereagují nežádoucím způsobem a nezpůsobují otravy. Mohou na nich však být navázané jiné nečistoty, které se s nimi dostanou do těla, kde se poté uvolňují. Plasty jsou v prostředí cizorodé a většina organismů na jejich výskyt není přizpůsobená. Dostávají se do těl živočichů, kde se nerozloží a hromadí se zde. To pak způsobuje různé potíže s přijímáním potravy, dýcháním a podobně.

Světová roční produkce plastů

Světová roční produkce plastů

Negativní vliv plastových částic na zdraví člověka nebyl ještě dostatečně prozkoumán. Dá se však předpokládat, že budou podobné, jako u jiných živočichů.
Plasty jakékoliv velikosti jsou nerozpustné částice. Z vody je lze odstranit dostatečně jemnou filtrací. Z naší nabídky k tomu lze použít filtrační vložky s jemností 1 až 50 µm, případně filtry se zrnitou náplní (pískové filtry AquaSand, AquaSand+, filtry s aktivním uhlím AquaCarbon) schopné zachycovat částice s velikostí 10 až 50 µm. Tyto filtry tedy dokáží z vody odstranit veškeré mikroplasty a dokonce také značnou část nanoplastů.

Pavel Hofreiter

Váš odborník na vodu

+420 222 703 933

Pavel
Potřebujete upravit vodu?
Jsem tu pro Vás

Přidat komentář

Úprava vody pro průmysl i domácnosti
Kam dále:
EuroClean PL slaví 10 let

V únoru 2017 uplynulo 10 let od založení společnosti EuroClean Polska Sp.z o.o.. Jak říká Petr Daniš, ředitel EuroClean PL:...

Zavřít