Přenos nového typu koronaviru pitnou vodou nehrozí
Díky šířící se epidemii onemocnění COVID-19 způsobeného novým typem koronaviru (SARS-CoV-2) se množí dotazy, zda se nákaza může přenášet pitnou vodou a jaké jsou proti tomu vhodná protiopatření.
Dle stanoviska Národního referenčního centra (NRC) pro pitnou vodu jsou rezervoárem této infekce nemocní lidé, kteří virus vylučují při kašlání a smrkání. Nemoc se tedy šíří kapénkovou infekcí v okolí nemocného jedince přímým přenosem (kašel apod), případně nákazou skrz infikované povrchy, kterých se nemocný dotýkal.
Ačkoliv je možné, že se virové částice objeví i v moči a ve stolici, není zatím jasné zda to může být významná cesta vylučování. V každém případě je nepravděpodobné, že by se nový typ koronaviru dostával do zdrojů surové vody.
A i kdyby do surové povrchové vody virus dostal (zhruba polovina pitných vodních zdrojů v ČR jsou chráněné povrchové vodárenské nádrže na horních tocích řek), bude spolehlivě odstraněn a inaktivován stávající úpravou povrchové vody. Ta vždy obsahuje minimálně stupně koagulace, filtrace a dezinfekce.
Dezinfekce koronaviru
Ze zkušeností s viry ptačí chřipky či SARS víme, že tyto respirační viry jsou velmi citlivé k dezinfekci (chlorem i UV zářením) a podobně se bude chovat i nový koronavirus. Standardní dezinfekce pitné vody, zaměřená na inaktivaci fekálních patogenů, bude tedy spolehlivě usmrcovat i koronavirus.
Pitná voda z veřejného zásobování či studny nebyla u žádné z těchto epidemií zjištěna jako relevantní cesta přenosu infekce, stejně tak není ani nyní podezřívána z přenosu nového koronaviru. Přenos fekálně-orální cestou dosud nebyl potvrzen.
Zdroje:
- World Health Organization: Water, sanitation, hygiene and waste management for COVID-19 (Technical Brief). WHO/2019-NcOV/IPC_WASH/2020.1. 3. 3. 2020. apps.who.int/iris/handle/10665/331305
- STÁTNÍ ZDRAVOTNÍ ÚSTAV – www.szu.cz/uploads/documents/chzp/voda/pdf/Stanovisko_NRC_coronaviry_a_pitna_voda.pdf
Michal Třeška, EuroClean s.r.o.