11.3.2016

Kotelní kámen je mix několika minerálů, které se usazují na stěnách potrubí či nádob v níž dochází k ohřívání tvrdé vody.

Komplikace přichází zejména u kotlů, které mají otevřený oběh vody. Kotelní kámen, který se v nich usazuje, má totiž minimální tepelnou vodivost, díky níž dochází k výraznému poklesu efektivity kotlů.

Kotelní kámen v zaneseném kotli

Kotelní kámen

Kotelní kámen se dokáže rozrůst až do výše několika vrstev díky kterým pak dochází k nerovnoměrnému ochlazování částí kotle. Hrozí zde pak možnost jeho prasknutí a protože kotel může být pod tlakem, tak i exploze.

Zanesený kotel je možné předpovědět nižší účinností kotle nebo například různými zvukovými projevy jako jsou hučení, mlácení či praskání.

Běžný obsah kotelního kamene

  • křemičitan hořečnatý
  • chlorid vápenatý
  • uhličitan hořečnatý

Projevy kotelního kamene

Zanesený kotel, zanesené potrubí, zničená topná spirála, úsady, nános na kotli, nízká účinnost kotle, zničený bojler, zanesený bojler.

Odstranění kotelního kamene

Jelikož kotelní kámen vzniká kvůli tvrdé vodě, je důležité vodu před vstupem do oběhu změkčit. Změkčení provádíme protékáním tvrdé vody přes ionexovou náplň, která na sebe dokáže navázat látky způsobující tvrdost a tím vodu změkčit.

Zpravidla používáme zařízení AquaSoftener s odpovídající kapacitou. Vždy je potřeba začít rozborem vody, který ukáže všechny látky, které je potřeba redukovat.

Pavel Hofreiter

Váš odborník na vodu

+420 222 703 933

Pavel
Potřebujete upravit vodu?
Jsme tu pro Vás

Přidat komentář

Úprava vody pro průmysl i domácnosti
Starší příspěvky:
Další případ legionelly probíhá na Černém Mostě

Legionella byla potvrzena na pražském sídlišti Černý Most. Hygienici ji naměřili v ulicích Anderleho a Doležalova. Zatím nejsou hlášeny žádné nákazy.

Zavřít