Obrábění kovů se dnes bez řezné kapaliny neobejde. Tento chladicí i mazací prostředek odvádí z řezu teplo, snižuje tření a vyplavuje odpadní kovové částice. Správně připravená emulze přispívá ke zvýšení životnosti nástrojů a ke zlepšení kvality obráběného povrchu. Kromě technologických požadavků musí splňovat i mikrobiální nezávadnost.
Pro přípravu emulzí je velmi důležité zajistit vhodnou jakost napájecí vody. Cílem je dosažení konstantní kvality, zajištění homogenity směsi a co možná nejdelší životnost výsledné emulze.
Výskyt bakterií
Emulze je vystavována vyšším teplotám a jejím výkyvům a to nejen při procesu výroby, ale také při následném skladování. Obě tyto situace mohou napomáhat rozvoji bakteriálního života. Je tedy nutné zajistit čistotu vody i z tohoto hlediska.
Voda se nesmí kazit v zásobní nádrži, ani v okruhu emulzního hospodářství.
Běžně zařazujeme UV sterilizátor, případně dávkování biocidních přípravků v rámci konvenční úpravy vstupní vody.
Tvrdost vody
Pro napájení emulzního hospodářství je nutné ošetřit nadměrnou koncentraci celkové tvrdosti vody. Téměř vždy při vyšších tvrdostech vstupní vody využíváme katexové úpravy v podobě změkčení. Vhodné jsou duplexní, ale i simplexní filtry v kombinaci s mechanickými předfiltry.
Volba simplexního, případně duplexního řešení změkčovače je vždy otázkou konkrétní aplikace.
Nejen tvrdost vody je ovšem směrodatným ukazatelem výsledné kvality emulzní směsi. Limitní je obsah jednotlivých solí a parametry, které negativně ovlivňují korozivní vlastnosti vody. Těmi jsou chloridy, pH, celkový obsah rozpuštěných solí, konduktivita a mnoho dalších ukazatelů.
Demineralizace vody
Při přípravě vhodné napájecí vody je hojně používána celková demineralizace vody, kterou využíváme i my. Obvykle se jedná o systémy úpravy vody na principu reverzní osmózy. Dochází tak ke snížení celkové mineralizace napájecí vody, tedy snížení konduktivity a oldstranění všech nežádoucích příměsí.
Reverzní osmóza je skvělým řešením, které ale zároveň vyžaduje vhodnou předúpravu vody. Čím čistší vodu na membrány zařízení pustíme, tím déle vydrží v provozu. Metody předúpravy vody posuzujeme vždy při konkrétní aplikaci s ohledem na kvalitu surové vody.
Cílem úpravy vody pro řezné emulze je omezení zásahů údržby do celého systému, čištění úsad, ať už minerální, případně mikrobiologické povahy.
Výsledkem vhodné úpravy vody je dosaženo maximalizace životnosti emulzní směsi. Mnohdy je vyžadováno, aby interval její výměny byl násobkem intervalu pravidelné údržby kovoobráběcích strojů a mohla se tak měnit při plánovaném servisu. Její doba používání se při dobré péči dá počítat na měsíce a roky.
Vhodnou úpravu vody lze tedy chápat i jako ekonomickou optimalizaci nákladů při přípravě provozních kapalin.
Obchodní manažer