Reverzní osmózy jsou v současnosti nejpoužívanějším membránovým procesem v úpravě vod. Umožňují odstranit částice menší než 1 nm, dosahuje téměř 100% odstranění patogenních organismů z vody a nevytváří žádné škodlivé vedlejší produkty jako tomu bývá při chemických metodách úpravy vody. Použití reverzních osmóz je rozmanité – od odsolování mořské vody až po čištění průmyslových odpadních vod.
Aplikace
Reverzní osmózy pro laboratoře
Nejen laboratoře zabývající se stopovou a ultrastopovou analýzou mají velké nároky na čistotu používaných chemikálií a vody. Pro laboratorní analýzy je většinou třeba používat tzv. ultračistou vodu, čímž se rozumí právě voda demineralizovaná. Díky úpravě vody reverzní osmózou dochází k odstranění až 99,8 % všech látek z vody, včetně atypických polutantů, jako jsou těžké kovy nebo pesticidy.
Koncentrování roztoků
Reverzní osmóza se nemusí používat pouze k čištění vod. Z principu funkce přístrojů založených na reverzní osmóze ale vyplývá, že je lze využít i k zahušťování roztoků. Reverzní osmóza se tak v některých oborech, zejména v potravinářství nebo výrobě léků, pomalu stává alternativou běžně používané vakuové odparky.
Změkčování vody reverzní osmózou
Tvrdost vody nemají na svědomí jenom vápenaté a hořečnaté soli, ale také další prvky a sloučeniny (např. oxid křemičitý SiO2 a sloučeniny železa a manganu). Látky obsažené ve vodě mohou vést ke tvorbě inkrustací a úsad, zanášet teplosměnné plochy či ucpávat filtry. Demineralizovaná voda se uplatní v chladicích okruzích, tepelných výměnících, generátorech páry či kotlích. Používá se také na oplachování a mytí hotových výrobků na výrobních linkách.
Čištění zasolených odpadních vod
Zasolené vody nejsou v podstatě nic jiného než odpadní vody se zvýšenými obsahem solí anorganického původu. Jejich zdrojem jsou typicky průmyslové závody jako sklárny nebo těžební průmysl, často se do vod dostávají při povrchových úpravách výrobků jako je broušení, obrábění apod. Mohou též často obsahovat i odpadní organické látky. Reverzní osmózy jsou v současnosti jednou z nejpoužívanějších technologií používanou k čištění odpadních vod, které jsou zasolené.
Čištění průmyslových odpadních vod s obsahem kyselin
Odpadní vody, ve kterých jsou přítomné kyseliny mohou produkovat nejen chemické provozy, ale třeba také metalurgické, hutní, papírenské či sklářské výroby. V mnoha případech lze upravenou vodu dokonce vrátit zpět do výroby jako procesní vodu, reverzní osmózy jsou tedy důležitým prvkem i v technologiích umožňujících recirkulaci vody v průmyslu. V literatuře je například popsáno využití reverzní osmózy k čištění vody z výroby měděných tyčí či z moření nerezových ocelí.
Odsolování mořský a brakických vod
Metod odsolování vod neboli desalinizace je sice mnoho (destilace, iontová výměna apod.) ale reverzní osmóza v současnosti patří k těm nejpoužívanějším. Od počátku 80. let minulého století začala vytlačovat klasické tepelné technologie odsolování a v současnosti jsou pomocí reverzní osmózy odsoleny přibližně 2/3 z celkového množství vody upravené desalinizací. Technologie odsolování se vyplatí zejména v případě, že je ve vodě přítomno 2 až 10 g soli /l vody.
Časté dotazy
Reverzní osmóza je metoda extrémně jemné membránové filtrace. Rozteč membrán je zde tak malý, že jimi kromě molekul vody neprojdou nevhodné nečistoty. Výsledkem je voda super čistá, vhodná pro technické účely, nikoliv k pití.
Voda upravená reverzní osmózou není vhodná pro pitné účely. Je totiž zcela ochuzená o minerály, které jsou nezbytné pro lidské zdraví. Dala by se přirovnat k vodě destilované, vhodné též pro technické účely.
Reverzní osmóza se používá pro demineralizaci vody pro technické účely. Může jít o laboratoře, změkčování vody, ČOV, odstraňování kyselin z vody či odsolování mořských vod.