Koronavirus a odpadní voda
Epidemie respiračního onemocnění zvaného COVID-19 se stále šíří po celém světě. Jedním z hlavních doporučení, aby se zabránilo šíření viru, je dodržovat hygienu, zejména mytí rukou. Nošení roušek se stalo již samozřejmostí. Přibývá i dotazů, zda se nový typ koronaviru může šířit pitnou a odpadní vodou. K šíření koronaviru vodou pitnou(1) jsme se vyjádřili v článku Přenos nového typu koronaviru pitnou vodou nehrozí >>. Na možnost šíření skrz vodu odpadní se podíváme nyní v přehledu nejdůležitějších informací.
Fakta o COVID-19 a vodě
V polovině března 2020 vydala Světová zdravotnická organizace (WHO) dokument shrnující hygienická doporučení související s šířením nového typu koronaviru (2). Zatím nejsou známy žádné důkazy jeho v přežívání v pitných nebo odpadních vodách a je proto nepravděpodobné, že by se těmito cestami mohl šířit. Hlavními cestami přenosu jsou kapénková infekce a kontakt s kontaminovanými plochami.
Koronaviry jsou obalené jednovláknové RNA viry s křehkou membránou a jako takové nejsou příliš stabilní pro přežití v běžném životním prostředí. Jsou také velice náchylné k oxidantům, jako jsou například chlor, chlordioxid, ozon.
Konvenční metody úpravy vody, které používají filtraci a dezinfekci vody, by tedy dle WHO měly virus spolehlivě inaktivovat. V oblastech, kde není jistota kvality centrálně upravené vody jsou doporučeny technologie úpravy vody pro domácnosti včetně převařování, dávkování dezinfekcí do vody (např. SAVO) či použití UV lamp.
Koronaviry v odpadních vodách
Pokud jde o čištění odpadních vod, WHO potvrdila, že „dosud neexistuje žádný důkaz, že by virus SARS-CoV-2 byl přenášen kanalizačními systémy“.
Americká EPA (Agentura pro ochranu životního prostředí) uvedla, že čistírny odpadních vod ošetřují svými vodo-úpravnickými procesy i viry a jiné patogeny a že virus je „zvláště náchylný k dezinfekci“(3).
V ČR běžné čističky odpadních vod dezinfekci většinou nemají, ale i tak voda prochází skrze několik stupňů úpravy, které by dle WHO koronaviry přežít neměly (sedimentace, filtrace, provzdušňování, denitrifikace, odstraňování fosforu atd.).
Pro pracovníky čistíren odpadních vod platí, že by měli odpovědně zachovávat stávající bezpečnostní a hygienická opatření a používat ochranné pracovní pomůcky proti nákaze tam, kde je to nutné. Žádné specifické ochrany kvůli nákaze COVID-19 však doporučena nejsou.
RNA koronaviru již ve stolici nakažených pacientů nalezena byla, platí však, že nákaza fekální cestou není známa a přežití koronavirů v odpadních vodách zatím také ne.
Dle nejnovějších zjištění je možné v odpadních vodách nalézt virové částice SARS-CoV-2. Ovšem v neinfekčním stavu.(4) Pouze částečky virového genomu. Nebezpečí nákazy z odpadní vody tedy nehrozí. Naopak se do budoucna zvažuje testování odpadních vod na přítmnost koronaviru, čímž by se mohlo včas předejít další pandemii.(5)
Zdroje:
- (1) https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/php/water.html
- (2) https://www.who.int/publications-detail/water-sanitation-hygiene-and-waste-management-for-covid-19
- (3) https://www.epa.gov/coronavirus/coronavirus-and-drinking-water-and-wastewater
- (4) https://www.vuv.cz/aktuality/nejnovejsi-prispevky/virus-sars-cov-2-v-odpadnich-vodach/
- (5) https://voda.tzb-info.cz/likvidace-odpadnich-vod/20601-vcasne-varovani-rakousko-testuje-odpadni-vody-na-koronavirus