bakterie v brně

Voda v Brně není pitná, trápí ji koliformní bakterie

15.9.2016

Přes 400 000 obyvatel Brna a okolí má problém. Podle Brněnských vodáren a kanalizací je voda pitná pouze po převaření. Mimořádný stav platí s okamžitou platností až do odvolání, uvedla společnost v prohlášení.

Vodárny přijali několik opatření, které mají situaci pomoci zlepšit. Do vodovodního systému je dávkováno větší množství dezinfekčního činidla (z 0,05 mg/l volného chlóru na 0,2 mg/l (dle vyhlášky č. 252/2004 Sb. je mezní hodnota volného chlóru 0,3 mg/l)) a celá síť je vodohospodáři intenzivně proplachována. Voda tak může být zakalená a může zapáchat po chlóru. Ředitel Krajské hygienické stanice David Křivánek řekl, že jde spíše o preventivní opatření.

Podle vedoucí oddělení odboru hygieny obecné a komunální z Krajské hygienické stanice Jihomoravského kraje Jany Derkové za zhoršenou kvalitu vody může horké počasí, které vodu ohřálo z běžných cca 13ti až 20 stupňů Celsia (nejde tedy o stejný problém, jako byly koliformní bakterie v pražských Dejvicích). Bakterie se při takové teplotě více množí a standartní množství dezinfekce tedy nestačí vodu hygienicky zabezpečit.

Problémem jsou koliformní bakterie

Koliformní bakterie jsou považovány za hlavní signál fekálního znečistění vody. Některé kmeny koliformních bakterií jsou patogenní, vytvářející toxiny, jež mohou proniknout do tkání a ohrozit zdraví. Mezi běžně známé rody koliformních bakterií způsobujících zdravotní problémy a nemoci patří například Escherichia (E.coli), Salmonella, Shigella, Yersinia.
 

Bakterie Escherichia coli

Bakterie Escherichia coli

Zdravotní rizika

Žádné hlášení o zdravotních problémech zatím není zaznamenáno, nicméně zejména u citlivějších jedinců (např. oslabená imunita) je nutné dbát zvýšené opatrnosti. Požití vody se zvýšeným obsahem bakterií obvykle nastávají nevolnosti, průjmy a zvracení.
 

Pavel Hofreiter

Váš odborník na vodu

+420 222 703 933

Pavel
Chcete odstranit bakterie z vody?
Jsme tu pro Vás

Přidat komentář

Úprava vody pro průmysl i domácnosti
Kam dále:
Legionella na Praze 4 – dezinfekce proběhne zařízením EuroClean OXCL

V další pražské lokalitě byla nalezena bakterie legionella. Jedná se o ulice Dvorecká, Jeremenkova a Na Zvoničce na Praze 4....

Zavřít