28.4.2016

V Praze se opět objevila nebezpečná bakterie legionella. Tento již několikátý výskyt za poslední rok, opět poukazuje na zanedbanou údržbu domovních vodovodních rozvodů teplé vody. Přemnožení bakterie oznámila na svém webu radnice Prahy 9.

V Praze 9, na Proseku, byly potíže s legionellou už loni na podzim a letos se bakterie objevila na Černém Mostě a v Letňanech. Překročené limity legionell byly podle radnice naměřeny v ulicích K Šafránce, Chrastavská, Litoměřická, Hejnická, Dvoudílná a Habartická.

Co je legionella
Legionella pneumophila je bakterie, která se ve vodním prostředí vyskytuje přirozeně. K jejímu přemnožení dochází ve špatně konstruovaných nebo nedostatečně udržovaných rozvodech teplé vody. Nebezpečné jsou tzv. mrtvé kouty potrubí, tedy místa, kde voda nedostatečně cirkuluje. Zde se tvoří nánosy, které jsou pro legionellu živnou půdou. Legionella ve vodě se nejlépe eliminuje pomocí periodické dezinfekce chlordioxidem.

Jak dochází k nákaze

K nákaze legionellou a onemocnění tzv. legionelózou dochází vdechnutím vodního aerosolu obsahujícího bakterii. Vodní aerosol (kapénky) vzniká při dopadu či rozstřiku vody. Klasickým zdrojem v bytech jsou sprchy.

Zasažená oblast

Jsem obyvatel postiženého bytu, jak se mám chránit?

Preventivně omezit omývání hlavy a obličeje teplou vodou do doby prokazatelného odstranění bakterie. Vyčistit a případně Savem vydezinfikovat sprchové hlavice a sítka či perlátory na vodovodních bateriích. Před použitím odtáčet teplou vodu po dobu alespoň 1 minuty, za účelem proplachu vnitřních povrchů rozvodů v jednotlivých bytech.

Jsem provozovatel objektu, jak zajistím zdravotně nezávadnou vodu?

Hygienické zabezpečení vody provádíme dezinfekcí. Je to nezbytný krok k odstranění nežádoucích bakteríí a mikroorganismů z vody. Hygienické zabezpečení vody (dezinfekce) se nejčastěji provádí fyzikálními metodami: UV zářením, či vysokou teplotou. Dále také fyzikálně-chemickými metodami, například přidáním oxidačního činidla jako je: chlor, ozon nebo nejpopulárnější chlordioxid.
 

Pavel Hofreiter

Váš odborník na vodu

+420 222 703 933

Pavel
Chcete odstranit bakterie z vody?
Jsme tu pro Vás

Přidat komentář

Úprava vody pro průmysl i domácnosti
Starší příspěvky:
formaldehyd pro charitu s.r.o.
Systém pro ředění formaldehydu v Pro-Charitu s.r.o.

Firma Pro-Charitu si u nás nechala na zakázku vyrobit a dodat systém pro ředění formaldehydu. Ten využívají k produkci roztoků...

Zavřít