Význam úpravy vody v kavárnách a restauračních zařízeních
Přesto, že je kvalita vody u nás na vysoké úrovni, tak se lze s některými problémy vody setkat běžně. Z nichž některé jsou patrné hned (pachuť vody, zápach vody či zákal) a jiné nemusí být ze začátku vůbec znatelné (tvrdá voda či bakterie). Dalším důležitým aspektem, na který je nutné brát zřetel je, že pitná voda se různí v chemických a senzorických vlastnostech z hlediska regionálních a místních podmínek. Proto úprava vody pro kavárny a restaurační zařízení nabývá v dnešní době na významu. Obdobně na tom jsou i hotely a jiná ubytovací zařízení.
Voda je důležitým prvkem kaváren a restauračních zařízení, proto ji lze považovat za předpoklad úspěšného podnikání a spokojenosti zákazníků v tomto sektoru. Kvalita vody určuje chuť kávy a horkých nápojů, ovlivňuje chuť jídel a kvalitu výsledku mytí nádobí. Voda má také nezanedbatelný vliv na životnost a účinnost používaného zařízení, jako jsou kávovary, myčky, konvektomaty a jiná zařízení.
Z těchto důvodů je pro kavárny a restaurace podstatná pitná voda co nejvyšší možné kvality, což se často neobejde bez potřeby její úpravy.
Hlavní problém je tvrdá voda
Častým a významným problémem pro kavárny a restaurační zařízení je zejména tvrdá voda, což je voda charakteristická zvýšeným podílem vápníku a hořčíku. Projevuje se tvorbou vodního kamene ve varné konvici, myčce, bojleru, usazováním vodního kamene na stěnách hrnců apod. Vodní kámen také stojí za nevzhlednými usazeninami na skle a příborech, což nedělá dobrý dojem na zákazníka.
Vodní kámen se dále projevuje na topných plochách a spirálách, na kterých se vytváří vápenná vrstva, čímž se zvyšuje elektrická spotřeba daného zařízení. Významným rizikem tvrdé vody je zkracování životnosti a snižování účinnosti používaných zařízení, která nebudou v tomto ohledu podléhat ani záruce. Vodní kámen mimo jiné postupně zanáší běžné potrubí a snižuje tak průtok vody. Vodní kámen tak v podstatě zvyšuje náklady kaváren a restaurací, ale i běžných domácností.
Změkčení vody
Řešením pro tvrdou vodu je její změkčení, které spolehlivě zamezí vzniku vodního kamene. Změkčení vody lze provést několika metodami, z nich nejčastější a nejúčinnější metodou je metoda iontové výměny. Na principu iontové výměny funguje změkčovač vody AquaSoftener , který ionty vápníku a hořčíku vyměňuje za neškodné ionty sodíku. Díky tomuto zařízení tak nedochází k častým poruchám používaných zařízení, čímž dojde ke snížení servisních nákladů. Také se sníží náklady na spotřebu elektřiny či na koupi nového zařízení.
Zvýšený obsah železa a manganu
Druhým nejobvyklejším problémem vody, se kterým se setkávají kavárny a restaurace, bývá zejména zvýšený obsah železa a manganu. Tyto prvky sice nejsou škodlivé, ale zhoršují chuť vody. Železo a mangan obvykle nacházíme u vody čerpané z podzemní vody a vlastních vrtů. Tato voda se projevuje rezavým zákalem, železitým zápachem, hořkou pachutí vody a usazeninami v potrubí a na zařízeních, které tím ucpávají. Voda s vysokým obsahem manganu a železa vede k poškození zařízení a viditelné projevy lze spatřit ve špatné chuti kávy či jídla, při jehož přípravě byla užita voda. Navíc ionty podporují výskyt bakterií.
Na odstranění železa a manganu z vody lze využít několik metod, např. mechanickou aeraci, oxidaci či filtraci. Vhodným řešením se jeví úpravna vody AquaEmix kdy dochází k odstranění nejen železa a manganu, ale také tvrdosti, amonných iontů a organických nečistot, čímž lze tuto úpravu vody zařadit mezi multifunkční řešení.
Uplatnění reverzní osmózy
Stále větší počet kaváren a restaurací také využívá k filtraci vody reverzní osmózu, která zachytí drtivou většinu veškerého znečištění. Upraví chuť a vůni vody, tím že zachytí volný chlór a další organické sloučeniny. Reverzní osmóza navíc zachytí i zbytky antibiotik, léčiv či nebezpečné bakterie a viry. Reverzní osmózu lze považovat také za vhodnou alternativu pro změkčení vody, jelikož odstraní ionty vápníku a hořčíku.
Reverzní osmóza má za následek výraznější a lahodnější chuť kávy, čaje a jídel připravovaných z osmotické vody, kterou se však doporučuje remineralizovat. Reverzní osmózu lze považovat za univerzální vodní filtr, který promění vodu na nejvyšší kvalitu.
V kavárnách a restauracích také mohou najít uplatnění filtry s aktivním uhlím, které perfektně odstraní chlór a jeho sloučeniny, čímž zlepší chuť vody. Filtry zároveň zachytí i pesticidy a těžké kovy.
Řešíte nějaký problém vody? Chcete mít spokojené zákazníky a ochránit své drahé přístroje před poškozením? Neváhejte nás kontaktovat. Dokážeme vyřešit téměř jakýkoliv problém a zároveň vám poradit ve všem, co se týká vody.
Obchodní manažer