EuroClean.cz / Články / Je voda upravená reverzní osmózou pitná?
Princip reverzní osmózy

Je voda upravená reverzní osmózou pitná?

12.7.2020

Reverzní osmóza je variantou filtrace, při které kapalina protéká otvory tak úzkými, že se do nich obsažené nečistoty již nevejdou, zachytí se na filtru a dále protéká už jen čistá voda.

Co je základem reverzní osmózy?

Hlavním prvkem každé reverzní osmózy je osmotická membrána s velikostí pórů jen 0, 0001 mikronu. Membrána tedy propouští molekuly vody, ale příměsi či nečistoty se přes ni nedostanou (přibližná velikost molekuly vody je 3,1.10-9m).

Zároveň je zde zajištěno průběžné samočištění, čímž je membrána chráněna před ucpáním.

Princip čištění spočívá v tom, že membránou prochází jen určité množství vody přičemž ostatní voda povrch membrány omývá a nečistoty jsou tak odváděny pryč.

Reverzní osmóza potřebuje ke svému procesu tlak, který je nutný k protlačení molekul přes filtr. Potřebný tlak na membránu RO se různí podle typu aplikace a pohybuje se cca od 4 bar (malé reverzní osmózy) až po 100 bar (velké průmyslové osmózy) – podle toho kolik a čeho je potřeba odfiltrovat.
Reverzni osmoza

Lze vodu upravenou reverzní osmózou přirovnat například k vodě destilované?

Ano, o vodě, která je zpracována reverzní osmózou můžeme říci, že je téměř shodná s vodou “destilovanou”.

Destilovaná voda se vyznačuje tím , že má sníženou koncetraci až o 96% minerálních látek a až o 98% organických látek vůči vstupní vodě. Destilovaná voda díky tomu nevytváří na spotřebičích bělavý povrch známý jako vodní kámen.

Destilovaná voda je bez barvy kromě silné vrstvy, kdy je namodralá. Vyrábí se buď destilací nebo právě reverzní osmózou.

Jak je to tedy s pitím takto upravené vody?

Na tuhle otázku mají různí lidé různý názor. Obecně je dáno, že destilovaná voda pro pitné účely vhodná není a ještě jsem neviděl nikoho, kdo by si ji na benzínové pumpě koupil a před nalitím do chladiče ochutnal.

Konzumace destilované vody může být nebezpečná. Může dojít k poškození střevní výstelky a jelikož neobsahuje žádné minerály ani ionty, má tendence je stahovat s vnitřního prostředí člověka. Člověk pak i častěji močí.

Někteří lidé destilovanou vodu používají při výrobě nápojů a pokrmů. Ohrožují své zdraví?

Pokud destilovanou vodu smícháme například se zeleninovými šťávami, je to v pořádku. Šťávy se tím naředí, ale nic víc se jim nestane. Jen už se pak vlastně nedá říct, že jde o destilovanou vodu.

Samozřejmě se to nesmí přehánět. Pokud by člověk kápnul dvě tři kapky šťávy do půllitru destilované vody, tak pije destilovanou vodu se všemi jejími potenciálními negativními důsledky na organismus.

Negativní důsledky pití destilované vody souvisí s tím, že je ultračistá. Jakmile se do ní něco přimíchá, tak se teto efekt v podstatě zruší. Ať už je v ní rozmíchána zeleninová šťáva, šumák, nebo se z ní uvaří polévka.

Jaké mohou být prvotní příznaky požití destilované vody?

 • slabost
 • bolest hlavy
 • celková únava
 • křeče

Norma pro vodu destilovanou, které musí odpovídat je ČSN 684063. Proč je destilovaná voda nevhodná pro pití můžete číst i zde – odkaz.

Jaká jsou dlouhodobá rizika konzumace vody bez minerálů?

I když pitná voda není hlavním zdrojem vápníku a hořčíku v lidské výživě, bylo zjištěno, že ani vápníkem a hořčíkem bohatá strava nedokáže kompenzovat absenci těchto složek v konzumované pitné vodě.

Řada světových studií ukázala, že konzumace tzv. „měkké vody“ může vést ke zvýšení nemocnosti i úmrtnosti na kardiovaskulární choroby, k odvápnění kostí, náhlým úmrtím a některým těhotenským komplikacím.

Jednotlivé studie jsou popsány např. v obsáhlé práci Mudr. Františka Kožíška, CSc. pojmenované “ZDRAVOTNÍ VÝZNAM TVRDOSTI PITNÉ VODY” a publikované Státním zdravotním ústavem.

Vápník a v menší míře i hořčík mají navíc i užitečnou funkci antitoxickou. Zabraňují vstřebávání některých toxických prvků, např. olova, kadmia nebo rtuti. Dlouhodobým pití demineralizované vody se tak člověk vystavuje vyššímu nebezpečí intoxikace organizmu toxickými látkami přijímanými ze vzduchu a z potravy.

Hlavní problém je tedy v nedostatku vápníku a hořčíku

Ano, ale reverzní osmóza snižuje i příjem jiných, pro život nezbytných esenciálních prvků. Jde například o jód, fluor, kobalt, měď, mangan, molybden a zinek.

Jde o to, že ve vodě jsou tyto prvky přítomny zpravidla ve volném, iontovém stavu. Proto jsou vstřebávány mnohem lépe než z potravy, kde jsou vázány na jiné látky nebo kde jsou mnohdy přítomny v nerozpuštěném stavu.

Dalším problém je, že destilovaná voda je poněkud agresivní vůči materiálům, se kterými přichází do styku. Pokud pitnou vodu zbavíme její přirozené tvrdosti a odstraníme tedy hydrogenuhličitan vápenatý a hydrogenuhličitan hořečnatý, které z většiny tvrdost způsobují, dochází k porušení tzv. uhličitanové rovnováhy. Taková voda se často označuje výrazem “hladová” a ráda do sebe přijímá změkčovadla a další organické toxické látky z hadicových rozvodů, plastových nebo pryžových zásobníků, narušuje beton a kovová potrubí. To už je ale spíše problematika technologická než zdravotní.

Jak je to s dešťovou vodu nebo sněhem?

6 komentáře

 1. Hert říká:

  Na destilovanou vodu z reverzní osmózy nedám dopustit..Piji jí,už desítku let..To co pijete ze země vy,jsou již jen smradlavé splašky,dobré zase jen zpětně na záchod..Ano mám nerezovou konvici mnoho let a ve vnitřku je stále lesklá jako chrom(žádný kamenec)..Ta údajně pitná a smradlavá voda co projde úpravnou vody jen filtračním pískem a pak se do ní kápne trochu oxidu chloričitého je ta vaše pitná voda!!!! To již v dnešní době,kdy se plní zem miliardami tun zemědělským práškováním a jiným fosilním bordelem..Snad bohatě postačí,když to v řetězci růstu,pak pojídám ve stravě,né? Vodu na požívání si upravuji sám..Má 7 ppm za osmózou pak jednoduchým přidáním panáka minerálů jí obohacuji až na 150 ppm..Voda má charakteristiku,jako z horských ledovců..Po úpravě ionizací,což není nutné, má 8 – 9 ph (jak si to nastavím) a mnoho molekulárního kyslíku..Všichni mne závidí tuto vodu a uznale po požití říkají,že takovou vodu nikdy nepili..Brzo vám všem nic jiného nezbude,než tuto vodu pít,pokud nechcete trpět těžkými zdravotními problémy do budoucna..Jsem nesmírně šťastný,že někdo vynalezl reverzní osmózu,dříve jsem destilku vypařoval v přístroji,což bylo nesmírně finančně nákladné..
  Dnes mne lahodí,když všichni moji vnoučkové říkají,že ta voda se šťávou dědo není dobrá!!!A pijí tuto velice kvalitní vodu s takovou chutí!!!!Mám z toho mám nesmírnou radost a ukazuji jím,jak takovou vodu vyrábět pro další generace…Zdravím.

  • EuroClean říká:

   Potřebné minerály jsou ve vodě zpravidla přítomny ve volném, iontovém stavu. Proto jsou vstřebávány mnohem lépe než z potravy, kde jsou vázány na jiné látky nebo kde jsou mnohdy přítomny v nerozpuštěném stavu. Pokud si však do vody upravené reverzní osmózou, jak říkáte, přidáte “panáka” prvků jako jsou vápník a hořčík (z vody získáváme ale i jód, fluor, kobalt, měď, mangan, molybden a zinek), pak se o výsledné vodě nedá hovořit jako o vodě destilované a je to v pořádku. Hezký den.

 2. Vladislav říká:

  Kdo kdy řekl, že minerály ve vodě jsou potřebné pro organismus? Jsou potřebné asi jako sůl nebo fluor. Učili jsme se už na základní škole, že minerály které nepochází z ovoce nebo zeleniny jsou neorganické a pro organismus nevstrebatelne a zatěžují ho.Umi to jen rostliny skrze fotosyntézu.Ve zvětšeném měřítku vstup do buňky ma otvor jen pro pingpongový míček (organické minerály) ,ale nepřírodní anorganické minerály mají velikost pro tenisák. Pitná voda nesmí přijít do chladiče,do žehličky, pračku zničí,ale organismu má prospět? Znám lidi kteří pijou destilovanou vodu desítky let a maji z toho jen benefity,ale není to destilovaná voda z benzínky. Myslím si, že tohle info máte,jen to nepovoluje zákon propagovat,pokud ne, doporučuji přečíst knihu šokující pravda o vodě od Paul Bragg, který se výzkumu zabýval několik desítek let

  • EuroClean říká:

   Dobrý den, na potřebu minerálů v pitné vodě proběhla řada studií. Hezky sepsané s mnoho odkazy na konkrétní studie je to například zde: Zdravotní význam tvrdosti pitné vody, Kožíšek, 2000. Tělo umí minerály ve vodě zužitkovat zatímco v pračce apod se bohužel jen usazují. Jak už jsme psali, pokud si do té destilované vody taktéž přidají “panáka” minerálů, nepijí pak vodu destilovanou a je to v pořádku. Nebo pokud v ní vaří, je to ok. Pití čisté destilky je nebezpečné. Ale neumím si představit, že by někdo desítky let pil jen destilku a ani se nedotkl čaje, limonády, piva,… Za zmínku o knize “Šokující…” děkujeme. Pan Paul Bragg, propagátor alternativní medicíny ji však prvně vydal v roce 1970. Věda od té doby poněkud pokročila. Hezký den.

 3. Blanka Mollová říká:

  Zajímalo by mě, kde bere pan Hert panáka minerálů. děkuji za odpověď

  • EuroClean říká:

   Remineralizaci vody zajišťuje naše úpravna vody WatiMin, ale tipuji, že pán spíš myslel např. obyčejný šumák s vápníkem a hořčíkem.

Přidat komentář

  Zanechte nám vzkaz, ozveme se vám zpět

  (například rozbor vody)

  Vaše údaje jsou u nás v bezpečí a slouží pouze pro naši komunikaci. Zpracování se řídí zásadami zpracování osobních údajů.

  Můžete i rovnou volat: +420 222 703 533

  X

   (rozbor vody, pokud máte)

   Zpracování se řídí zásadami zpracování osobních údajů.

   X

    Pošlete nám rozbor vody, ozveme se vám zpět

    (rozbor vody)

    Zpracování se řídí zásadami zpracování osobních údajů.

    X

     Pro stažení podkladů prosím vyplňte formulář

     Zpracování se řídí zásadami zpracování osobních údajů.

     X

      Pro stažení podkladů prosím vyplňte formulář

      Zpracování se řídí zásadami zpracování osobních údajů.

      X

       Pro stažení podkladů prosím vyplňte formulář

       Zpracování se řídí zásadami zpracování osobních údajů.

       X

        Pro stažení podkladů prosím vyplňte formulář

        Zpracování se řídí zásadami zpracování osobních údajů.

        X

         Pro stažení podkladů prosím vyplňte formulář

         Zpracování se řídí zásadami zpracování osobních údajů.

         X

          Pro stažení podkladů prosím vyplňte formulář

          Zpracování se řídí zásadami zpracování osobních údajů.

          X

           Pro stažení podkladů prosím vyplňte formulář

           Zpracování se řídí zásadami zpracování osobních údajů.

           X

            Pro stažení podkladů prosím vyplňte formulář

            Zpracování se řídí zásadami zpracování osobních údajů.

            X

             Pro stažení podkladů prosím vyplňte formulář

             Zpracování se řídí zásadami zpracování osobních údajů.

             X

              Pro stažení podkladů prosím vyplňte formulář

              Zpracování se řídí zásadami zpracování osobních údajů.

              X

               Pro stažení podkladů prosím vyplňte formulář

               Zpracování se řídí zásadami zpracování osobních údajů.

               X

                Pro stažení podkladů prosím vyplňte formulář

                Zpracování se řídí zásadami zpracování osobních údajů.

                X

                 Pro stažení podkladů prosím vyplňte formulář

                 Zpracování se řídí zásadami zpracování osobních údajů.

                 X

                  Pro stažení podkladů prosím vyplňte formulář

                  Zpracování se řídí zásadami zpracování osobních údajů.

                  X

                   Po vyplnění údajů budete přesměrováni na podklady

                   Zpracování se řídí zásadami zpracování osobních údajů.

                   X

                    Po vyplnění údajů budete přesměrováni na podklady

                    Zpracování se řídí zásadami zpracování osobních údajů.

                    X

                     Rychly kontakt

                     (napríklad rozbor vody)

                     Vaše údaje sú u nás v bezpečí a slúži len pre našu komunikáciu. Odoslaním formulára súhlasím so spracovaním osobných údajov.

                     X

                      Szybki kontakt

                      Twoje dane są u nas bezpieczne i będą one wykorzystywane wyłącznie w celu, w którym nam je przekazujesz. Przesyłając formularz, wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych.

                      X

                       Quick contact

                       (for example. water analysis)

                       Your data is safe with us and serves only for our communication. By submitting the form I agree to the processing of my personal data.

                       X